Rozmowa z Panią Iloną Ozimek – fizjoterapeutką i trenerką personalną

Ilona Ozimek – mgr fizjoterapii WUM, trenerka personalna. Prowadzi na Facebooku swój fanpage Endorfina (Facebook.com/ EndorfinaFit).

Czy nadwaga lub otyłość mają wpływ na próby podejmowania aktywności fizycznej?

I.O.: Niestety tak, dla wielu ludzi jest to duże ograniczenie. Osoby z nadmiarem kilogramów zazwyczaj wstydzą się wyjść na siłownię czy pójść pobiegać. Często słyszę, że boją się krytyki ze strony otoczenia, przeraża je myśl, że zostaną wyśmiane. Nawet jeśli wystarczy im motywacji, żeby ćwiczyć w domu, często nie mają dostatecznej wiedzy, co powinny robić i jak ćwiczyć, żeby nie zrobić sobie krzywdy, a przy tym osiągnąć zamierzony efekt. Bywa, że pierwsze próby kończą się kontuzjami, bólami stawów czy kręgosłupa. W internecie możemy spotkać bardzo wiele filmów z treningami, niestety rzadko są one odpowiednie dla osób otyłych.

Jaką rolę pełni aktywność fizyczna w procesie odchudzania? Czy warto ćwiczyć?

I.O.: Oczywiście, że warto. Przyjmuje się, że skuteczność odchudzania w 30% zależy od aktywności fizycznej, pozostałe 70% to dieta. Należy jednak podkreślić, że dodatkowa porcja ruchu poza utratą wagi daje też wiele korzyści zdrowotnych. Według mnie najważniejsze to poprawa samopoczucia, większa ilość energii i rozładowanie napięcia emocjonalnego. Do najistotniejszych korzyści możemy także zaliczyć: zmniejszenie dolegliwości bólowych ze strony układu kostno-stawowego, lepsze funkcjonowanie układu krążenia oraz regulację gospodarki hormonalnej. Ważne jest jednak, aby nie przedobrzyć i rozpocząć ćwiczenia od małych kroków, a dopiero potem stopniowo zwiększać ich intensywność.

Dlaczego lepiej jest ćwiczyć małymi krokami? I jak ta koncepcja idzie w parze z Programem Przemian Moniki Honory?

I.O.: Jeśli przez dłuższy czas nie uprawialiśmy sportu, to pomimo wielkich chęci nasze ciało nie będzie przygotowane do zbyt intensywnego wysiłku. Forsowny trening może nas jedynie narazić na kontuzje i przemęczenie. Dlatego moim pacjentom zalecam stopniowe wprowadzanie aktywności fizycznej. Program Przemian Moniki Honory jest mi szczególnie bliski właśnie ze względu na to założenie, żeby wprowadzać zmiany powoli, z szacunkiem do siebie.

Jaką aktywność fizyczną powinny wykonywać osoby otyłe? Co powinny, a czego nie powinny robić?

I.O.: Nie ma jednego schematu, który można by zalecić każdemu, tak samo jak nie ma jednego systemu odżywiania idealnego dla wszystkich. Natomiast każdy, bez względu na wagę, powinien w pierwszej kolejności zadbać o swoje ciało od środka, czyli o swoje stawy. Pracując z Moniką Honory nad płytami DVD, skupiłyśmy się na ćwiczeniach, które wzmacniają stawy oraz kręgosłup i uelastyczniają mięśnie.
Istnieją pewne przeciwwskazania dla osób otyłych. Jako że mają one nadmiernie obciążone stawy i częste dolegliwości ze strony układu krążenia, nie powinny: skakać, podnosić dużych ciężarów, a także wykonywać intensywnego treningu interwałowego, zwłaszcza gdy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem. 

Wraz z Moniką Honory opracowała Pani program ćwiczeń na dwie płyty DVD dla osób otyłych i osób z nadwagą. Proszę opowiedzieć coś o tych ćwiczeniach. 

I.O.: Skupiłyśmy się głównie na treningu stabilizacyjnym, a także na poprawie mobilności przykurczonych, napiętych mięśni. W dużej mierze zastosowałyśmy ćwiczenia funkcjonalne, które mają na celu poprawę sprawności fizycznej. Mamy tu także trening kardio, usprawniający pracę układu krążenia.

Czym się charakteryzuje i dla kogo jest przeznaczona pierwsza płyta?

I.O.: Pierwsza płyta jest dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem, lub dla tych, które miały długą przerwę w treningu. W dużej mierze mamy tu ćwiczenia w niskich pozycjach, w leżeniu i w klęku podpartym. Umiarkowana liczba powtórzeń i wolne tempo ćwiczeń sprawiają, że jest to trening bezpieczny i możliwy do wykonania dla każdego.

Czym różni się druga płyta od pierwszej?

I.O.: Druga płyta jest idealna dla osób, które mają już jakieś doświadczenie w treningu. Mamy tu większą intensywność ćwiczeń, więcej powtórzeń i szybsze tempo. Wykonujemy ćwiczenia z oporem, z wykorzystaniem taśm Thera-Band.

Nadwaga lub otyłość mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych ze strony układu kostno-stawowego. Jak sobie poradzić, gdy zauważymy u siebie pierwsze objawy?

I.O.: Najlepiej jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, a następnie z fizjoterapeutą i dobrać odpowiedni program usprawniający.

Dlaczego osoby próbujące schudnąć tak często odnoszą porażkę?

I.O.: Przede wszystkim zaznaczam, że osoby otyłe (a przynajmniej te, z którymi pracowałam) nie są leniwe. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, są bardzo pracowite i potrafią naprawdę ciężko trenować. Często nawet zbyt ciężko. Wymagają od siebie za dużo i chcą osiągnąć efekt zbyt szybko. Mogłabym powiedzieć, że traktują siebie i swoje ciało jak konia wyścigowego: jak najszybciej do celu. Ma to odwrotny efekt – często kończy się wyczerpaniem lub kontuzjami. I tu koło się zamyka.

Czy ma Pani jakąś radę dla osób, które chciałyby raz na zawsze schudnąć?

I.O.: Odchudzanie to bardzo skomplikowany proces, który zaczyna się w naszej głowie – od podejścia do samego siebie. Nie chciałabym tutaj radzić. Zamiast tego wolę życzyć. Życzę wszystkim osobom borykającym się z nadmiarem kilogramów, żeby słuchały siebie, robiły to, co podpowiadają im ich ciała. Żeby wybrały taki rodzaj treningu, który im odpowiada, daje radość i je uszczęśliwia. Jesteśmy już na tyle przeciążeni pracą i innymi obowiązkami, że to, co robimy w swoim czasie wolnym, powinno być przyjemnością. Jeśli przy jakimś ćwiczeniu ktoś czuje, że coś jest nie tak, to najprawdopodobniej ma rację. Lepiej systematycznie, a po trochu. Tu mniej oznacza więcej. Chciałabym, żeby osoby odchudzające się przeszły przez przygodę z odchudzaniem małymi krokami, czerpiąc radość z tego procesu. Z szacunkiem, dobrocią i z miłością do siebie.