Aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Przeciwdziała chorobom, poprawia samopoczucie, przyspiesza metabolizm i odchudzanie, a także pomaga zachować ciało w dobrej kondycji. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z zalet regularnych ćwiczeń, ale często nie mamy w sobie motywacji i chęci, aby wykonywać je codziennie. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można wypracować nawyk regularnych ćwiczeń.
Jakie? Oto kilka z nich:
Odpowiedz szczerze na pytania: Dlaczego nie ćwiczę? Co powstrzymuje mnie przed aktywnością? Co mnie denerwuje i drażni w ćwiczeniach? Co nieustannie staje na drodze do regularnej aktywności? Zastanów się i zapisz odpowiedzi na kartce. Być może okaże się, że większość powodów to błahe wymówki lub sytuacje, które w łatwy sposób da się zmienić.
Przestań traktować ćwiczenia zero-jedynkowo, czyli w myśl zasady albo ćwiczę regularnie albo wcale. Dążenie do wybranego ideału nie ma sensu, ponieważ czasami może zdarzyć się coś, co uniemożliwi wykonanie treningu. Na początek najlepiej skupić się na prostych zmianach np. zmianie windy na schody, auta na rower, zwiększenie dystansu podczas wyprowadzania psa na spacer czy po prostu wybranie się na krótki spacer. Pamiętaj, że nawet 10 minut ruchu jest lepsze niż nic. W skali tygodnia to ponad godzina aktywności fizycznej.
Często wybieramy takie aktywności, które spalają najwięcej kalorii (np. trening cardio, ćwiczenia interwałowe), ale nie sprawiają nam przyjemności, co może skutkować szybkim zniechęceniem i porzuceniem ćwiczeń. Najlepszym sposobem na regularną aktywność jest wybranie takiej, która sprawia nam najwięcej radości. Dla jednej osoby może być to nordic walking, a dla drugiej pływanie czy jazda na rowerze.
Aktywność fizyczną jak każdą inną czynność najlepiej jest zaplanować i na stałe wpisać w grafik. W zależności od tego ile razy w tygodniu chcesz ćwiczyć, przeanalizuj swój dzień lub cały tygodniowy grafik i sprawdź kiedy i o której godzinie znajdziesz najlepszy czas na trening. Jeśli naprawdę nie masz czasu, to na początek może być to 10 minut rozciągania czy lekkiego rozruchu. Może po tym czasie uznasz, że masz ochotę na więcej. Pamiętaj, że 10-minutowe ćwiczenia są tak samo wartościowe jak 60-minutowy trening.
Czasami samemu ciężko ruszyć się z kanapy. W takich przypadkach, szczególnie na początku budowania nawyku, pomocna może być druga osoba np. partner, koleżanka czy ktoś z rodziny. Ćwicząc we dwoje można się wzajemnie motywować i po prostu jest raźniej. Co więcej, często idziemy na wspólny trening nawet pomimo braku chęci, ponieważ głupio nam odmówić drugiej osobie. A po treningu czujemy radość i satysfakcję.
Nie ma jednego idealnego sposobu na zbudowanie nawyku regularnych ćwiczeń. Każdy z nas jest inny i co innego może pomóc nam zbudować nową rutynę. Dlatego najlepiej sprawdzić każdy możliwy sposób.
Mam nadzieję, że korzystając z powyższych porad zbudujesz nawyk regularnych ćwiczeń, co wpłynie pozytywnie nie tylko na Twoje zdrowie fizyczne, ale również na samopoczucie.
A jeśli masz ochotę wypróbować proste ćwiczenia, które opracowałam wraz z fizjoterapeutą, przeznaczone typowo dla osób z nadwagą, zapraszam Cię na moją stronę. Doskonale wiem, jak to jest, gdy masz trudności z ćwiczeniami. Z tymi poradzisz sobie bez problemu!