Opinia eksperta ds. holistycznego odchudzania i autorki Programu Przemian, dzięki któremu schudła 40 kilogramów i od kilku lat utrzymuje tę wagę – Moniki Honory

Co oznacza termin „holistyczne odchudzanie”?

M.H.: Pozwól, że wytłumaczę Ci najpierw znaczenie słowa „holistyczne” – łatwiej wtedy będzie Ci zrozumieć jaka idea stoi u podstaw mojej metody oraz na czym ona polega.

Słowo „holistyczne” oznacza, że coś jest całościowe i spójne. Złożone z nierozerwalnie powiązanych ze sobą składników, które zrozumieć można tylko w kontekście całości. Takie jest właśnie moje podejście do człowieka i taka też jest moja metoda redukcja wagi.

W Programie Przemian w centrum zainteresowania jest człowiek – jego dobro, szczęście i zdrowie, a nie tylko masa jego ciała. To ile ważymy jest sumą wypadkową różnych czynników – naszych genów, konstrukcji psychicznej, wychowania, dokonywanych wyborów i ich konsekwencji. Aby wprowadzić trwałą, pozytywną zmienię w życiu trzeba zadziałać w wielu, pozornie ze sobą niepowiązanych obszarach. Program Przemian pokazuje nam, jak tego dokonać.

Samą metodę także charakteryzuje spójność: składa się z czterech etapów i kilku prostych zasad. Jest miedzy nimi synergia – jedno działanie wynika z drugiego, a wszystkie wspierają się nawzajem. Dzięki temu Program Przemian tak skutecznie działa i daje trwałe rezultaty – w odniesieniu do redukcji wagi i nie tylko.

Skąd nazwa „Program Przemian”?

M.H.: Dzięki opracowanej przez mnie metodzie odchudzania schudłam 40 kilogramów w 10 miesięcy i od lat utrzymuję wagę. Było to możliwe dlatego, że wprowadziłam zmianę w swoim myśleniu, a wraz z nią szereg drobnych, pozytywnych zmian, w różnych dziedzinach życia. Wdrażałam i stosowałam je każdego dnia i nadal to robię. W ten sposób wprowadziłam zmiany nie tylko w odniesieniu do swojej wagi, ale w znacznie szerszym kontekście.

Moja metoda odchudzania, jest tak naprawdę sposobem na poznanie, wdrożenie i stosowanie nowego stylu życia. Oparty jest on na nowym sposobie myślenia – o sobie, a nie tylko o swojej wadze. Jej redukcja jest ważna, ale nie najważniejsza. Następuje „przy okazji”, jako wynik szeregu drobnych zmian w różnych dziedzinach życia.

Swoją metodę nazwałam Programem Przemian. Każdy człon tej nazwy ma swoje znaczenie:

  • Program – ponieważ metoda ma jasną, uporządkowaną strukturę, dzięki czemu wiesz jak i w jakiej kolejności działać.
  • Przemian – bo stosując ją możesz nie tylko schudnąć, ale przede wszystkim dokonać przemiany samego siebie: odkryć siebie, zacząć żyć w zgodzie ze sobą, odważnie realizować swoje marzenia.

Co różni Program Przemian od diety?

M.H.: Chciałoby się rzecz… wszystko.

Celem diety odchudzającej jest redukcja wagi – najlepiej jak największa, w jak najkrótszym czasie. Aby to osiągnąć powinieneś stosować się do ścisłych zaleceń, które są różne w zależności od rodzaju diety. Są to sztywne jadłospisy, liczenie kalorii, unikanie danych produktów lub skoncentrowanie się na jednym ich rodzaju. Jeśli Cię na to stać, korzystać możesz z gotowych dań dostarczanych w pudełkach. Stosując te metody możesz schudnąć, ale co dalej?

Rezultaty diety odchudzającej trwają zwykle tak długo jak sama dieta. Po jej zakończeniu kilogramy często wracają z nawiązką w postaci efektu jo-jo. Dzieje się tak ponieważ dietę traktujemy jako chwilowe wyrzeczenie, wysiłek i poświęcenie, na które decydujemy się by schudnąć. Gdy już się to uda – nagradzamy się, rzucamy się na to, z czego musieliśmy rezygnować. Wracamy do starych nawyków, bo w trakcie diety niczego się nie nauczyliśmy. Dawała nam ona gotowe rozwiązania i wręcz zwalniała z myślenia.

Program Przemian jest metodą, w której uczysz się dbać o siebie – świadomie i w zgodzie ze sobą. Zalecenia żywieniowe sformułowane są tak, żeby były proste, zdrowe i dawały dużą elastyczność w ramach określonych, prostych zasad.

Dostosowujesz go do siebie, a nie siebie do niego. Od Twojego stanu zdrowia, predyspozycji, historii odchudzania, oczekiwań i potrzeb zależy tempo wprowadzanych zmian, to co będziesz jeść i na jaki rodzaj aktywności fizycznej się zdecydujesz.

Ważną rolę w Programie Przemian odgrywają zupy, jednak Program Przemian nie jest dietą zupową. Dzięki zupom oczyszczamy organizm, pobudzamy metabolizm, redukujemy wagę, a następnie utrzymujemy ją, także wtedy, gdy ponownie wprowadzimy posiłki stałe – w lekkiej i zdrowej wersji.

Do kogo skierowany jest Program Przemian?

M.H.: Program Przemian skierowany jest do osób z nadwagą i otyłością, szczególnie tych, którzy mają już za sobą nieudane próby odchudzania. Daje nadzieję i skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu można schudnąć zdrowo, bezpiecznie i trwale. Z szacunkiem dla siebie i na własnych zasadach: bez uczucia głodu, liczenia kalorii, nudy na talerzu, bez rezygnacji ze wszystkich ulubionych składników, a także bez trudnych ćwiczeń.

Jest to także metoda dla osób, które nie chcą być same w swoim procesie odchudzania. Ważnym elementem jest wparcie psychiczne, którego udzielam ja oraz liczna rzesza Zupomaniaków. Dowiedz się w jaki sposób możesz skorzystać z naszego wsparcia.

Dlaczego Program Przemian podzielony jest na Etapy?

M.H.: Program Przemian nie jest rewolucją, którą masz wprowadzić w swoim życiu, a ewolucją, której dokonywać będziesz we własnym tempie. Podzielony jest na 4. Etapy – każdy z nich jest ważny i nie może być zignorowany, czy pominięty – od tego zależy osiągnięcie wymarzonych rezultatów, a przede wszystkim ich trwałość.

Etap 1 – Przygotowanie: to czas kiedy porządkujesz przeszłość, układasz teraźniejszość i określasz swoje wartości i cele. Tworzysz podstawę psychologiczną i logistyczną pod swoją Przemianę. Od jakości tej konstrukcji zleżeć będzie stabilność i trwałość Twojej Przemiany. To czas, gdy uświadamiasz sobie swój potencjał i rozbudowujesz go. Uczysz się zasad Programu Przemian i zaczynasz je wdrażać w swoim tempie.

Etap 2 – Aktywna redukcja wagi: w trakcie tego etapu zastępujesz posiłki stałe zupami, zgodnymi z zasadami Programu Przemian. Dzięki temu oczyszczasz organizm, pobudzasz metabolizm i tracisz kilogramy. Jednocześnie utrwalasz pozytywne nawyki związane z aktywnością fizyczną oraz troską o siebie w różnych wymiarach.

Etap 3 – Stabilizacja: na tym etapie metabolizm pobudzony jest tak, że organizm gotowy jest na bardziej kaloryczne i trudniejsze do strawienie posiłki niż zupa. Ponownie wprowadzamy posiłki stałe, ale nie oznacza to powrotu do dawnych nawyków żywieniowych – konsekwentnie stosujemy nową, zdrową kulturę odżywiania. Na tym etapie także możemy redukować wagę, jeśli taki będzie nasz cel i w odpowiedni sposób ułożymy ten etap.

Etap 4 – Utrzymanie wagi: to etap, w którym uczymy się żyć w nowym, lżejszym ciele stosując w praktyce zdobytą wiedzę, umiejętności i nawyki. Potrafimy obserwować swój organizm, odczytywać płynące z niego sygnały odpowiednio na nie reagować. Cieszymy się swoją Przemianą, korzystamy z niej i pamiętamy o niej każdego dnia.

Więcej o etapach dowiesz się tutaj.

Dlaczego nie ma uniwersalnego schematu działania na III i IV Etapie?

M.H.: Nie ma jednego przepisu na Program Przemian, bo każdy z nas jest inny. Ma inną historię, inne problemy, inne predyspozycje, możliwości i ograniczenia, a także oczekiwania.

I i II etap składają się z dość ścisłych zaleceń, tym czasem III i IV etap wymagają własnej uważności, wiedzy i umiejętności.

Na III Etapie – Stabilizacji wagi, ponownie wprowadzamy posiłki stałe. To ile, jakich i w jakiej częstotliwości zależy od historii Twojej otyłości, stanu Twojego zdrowia, przebiegu II Etapu oraz Twoich oczekiwań: czy chcesz jeszcze redukować wagę na III Etapie, czy już ją stabilizować?

IV Etap Utrzymania wagi, to czas, kiedy w praktyce stosujesz nowe nawyki, wiedzę i umiejętności. Wykorzystujesz je w różnych sytuacjach, których nie da się przewidzieć. Wiesz, jednak, że mogą one nastąpić i jesteś na nie gotowy. To daje spokój i siłę.

Jakie są wyzwania, trudności na każdym z etapów? Na co zwróci
szczególną uwagę?

M.H.: Z moich obserwacji i rozmów z osobami stosującymi Program Przemian wiem, że często największym wyzwaniem jest… sukces.

Bywa tak, że pierwsza dostrzegalna zmiana w naszym wyglądzie, pierwsze komplementy sprawiają, ze czujemy się tak, jakbyśmy już osiągnęli nasz cel.

Sukces, nawet ten pozorny, czy częściowy potrafi zamydlić nam oczy, uśpić czujność i sprawić, że spoczywamy na laurach. Potrafimy zachłysnąć się nim i cieszyć, zapominając, że nie jest on dany nam na zawsze. Jest wynikiem naszej pracy nad sobą, którą musimy kontynuować każdego dnia.

Jakie są koszty Programu Przemian?

M.H.: Program Przemian jest na każdą kieszeń. Realizując go sam decydujesz, na ile korzystać z darmowych materiałów, a na ile z opracowanych przez mnie płatnych narzędzi.

Zupy z moich przepisów ugotować możesz z prostych, łatwo dostępnych składników, które kupisz na najbliższym targu, w sklepie, czy w supermarkecie. Wśród moich receptur znajdziesz zarówno klasyczne smaki, które zaskoczą Cię bogactwem przypraw i ciekawym nutami, jak i bardziej egzotyczne lub wykwintne propozycje, z ciekawymi składnikami. Zupy wybierać możesz dowolnie w zależności od swojej ochoty, okazji oraz zasobności portfela.

Czy z Programu Przemian korzystać mogą wyłącznie osoby, które chcą schudnąć?

M.H.: Program Przemian może pomóc Ci schudnąć oraz zadbać o zdrowie Twoje i całej Twojej rodziny.

Nie musisz gotować osobno dla siebie i codziennie stać w kuchni poświęcając czas na gotowanie. Dzięki moim przepisom na zupy jeść możesz zdrowo, smacznie i różnorodnie. Przypadną one do gustu członkom Twojej rodziny, w tym także dzieciom, co oczywiście ma swoje plusy i minusy. Plusem jest to, że dbasz o zdrowe żywienie całej swojej rodziny, uczysz ich i dostarczasz im dobrych wyborów, minusem jest to, że Twoje zup znikać będą błyskawicznie 😉

Dzielę się nie tylko przepisami, ale też poradami i kuchennymi trikami, które ułatwiają kuchenną logistykę. Nie musisz codziennie stać w kuchni – możesz przygotować różnorodne zupy w większej ilość, łatwo przechowywać je i sięgać po nie, gdy tylko najdzie Cię ochota.

Jakie korzyści zdrowotne, oprócz ubytku wagi, obserwują u siebie osoby realizujące Program Przemian?

M.H.: Redukcja wagi jest najbardziej widocznym skutkiem Program Przemian, lecz nie jedynym jego pozytywnym rezultatem. Osoby, stosujące moją metodą zauważyły w swoim życiu szereg pozytywnych zmian, m.in.:

  • poprawę stanu zdrowia potwierdzoną badaniami lekarskimi,
  • lepszą kondycję, sprawność fizyczną,
  • wyższą samoocenę i pewność siebie,
  • poprawę samopoczucia, a nawet wyjście z depresji,
  • więcej energii,
  • optymizm, pozytywne nastawienie do życia,
  • poprawę relacji z bliskimi,
  • rozwój zawodowy i osobisty.

Jaki jest najlepszy moment, by rozpocząć swoją Przemianę?

M.H.: Rozpoczęcie Przemiany rozumem jako podjęcie świadomej decyzji oraz kolejnych kroków, prowadzących do poznania Programu Przemian i jego realizacji. Najlepszy moment na wprowadzenie zmian w swoim życiu jest tu i teraz. Nigdy nie będzie idealnego momentu, zawsze znajdzie się pretekst, by odłożyć zmianę. Daj sobie szansę na lepsze życie i zacznij działać już dziś. Nie spontanicznie, chaotycznie i na skróty, ale powoli, w swoim tempie, w sposób świadomy, rozważny i przemyślany. Od czego zacząć? Proponuję od tego artykułu.

Dbaj o siebie z Programem Przemian.